Blouir, Lambert named All-Ohio in D2


By Alex Hawley - ahawley@aimmediamidwest.com



GAHS senior Logan Blouir (14) tries a jump shot in between three Panthers, during the Blue Devils’ 17-point setback on Feb. 12 in Centenary, Ohio.

GAHS senior Logan Blouir (14) tries a jump shot in between three Panthers, during the Blue Devils’ 17-point setback on Feb. 12 in Centenary, Ohio.


Alex Hawley|OVP Sports

River Valley junior Jordan Lambert (20) dribbles near the top of the key, during a TVC Ohio game on Jan. 28 in Rocksprings, Ohio.


Alex Hawley|OVP Sports

COLUMBUS, Ohio — The Ohio Prep Sportswriters Association has released the Division II All-Ohio boys basketball teams, featuring a pair of local athletes from the Ohio Valley Publishing area.

Gallia Academy was represented on the All-Ohio list by senior Logan Blouir, a first time all-state honoree. An honorable mention choice, Blouir scored 16.6 points per game for the 10-13 Blue Devils.

River Valley junior Jordan Lambert named to the honorable mention portion of the All-Ohio list for a second year in a row. Lambert averaged 17.3 points per game for the 6-18 Raiders.

The Division II Player of the Year award went to Lima Shawnee junior George Mangas, while the Coach of the Year award went to Heath’s Devin Fulk.

2020 Division II Boys Basketball All-Ohio

First Team

Paul McMillan, Woodward, 6-2, so., 31.3; Carl Blanton, Trotwood Madison, 6-2, sr., 26.2; Desmond Watson, DeSales, 6-5, jr., 23.0; Caleb Wallis, Jackson, 5-7, sr., 23.0; Tahj Staveskie, Sandusky, 6-0, sr., 25.0; George Mangas, Lima Shawnee, 6-3, jr. 30.4; Luke Frazier, Mentor Lake Catholic, 6-4, sr., 22.2; Luka Eller, Mentor Lake Catholic, 6-8, 21.8; Nehemiah Benson, Cleveland Heights Lutheran East, 6-6, sr., 21.5; Malaki Branham, Akron SVSM, 6-5, jr., 21.0.

Player of the Year: George Mangas, Lima Shawnee.

Coach of the Year: Devin Fulk, Heath.

Second Team

AJ Braun, Fenwick, 6-9, jr., 18.0, Evan Prater, Wyoming, 6-6, sr., 19.0; Brayden Sipple, Blanchester,6-3, jr. 34.0; Otto Kuhns, Bloom-Carroll, 6-3, sr., 16.5; Huston Harrah, Lancaster Fairfield Union, 6-5, sr., 15.0; Johnathan McCall, Byesville Meadowbrook, 6-0, sr., 15.3 ppg; Tresean Jackson, East Liverpool, 6-1, sr., 22.3; Josh Irwin, Chesterland West Geauga, 6-7, jr., 22.6; Jay Billingsley, Cleveland Heights Lutheran East, 6-8, jr., 17.4; Quentin Richardson, Parma Heights Holy Name, 6-0, sr., 24.6.

Third Team

Isaiah Walker, Wyoming, 6-5, jr., 25.3; Camron McKenzie, Hughes, 6-2, jr., 24.0; Chance Groce, Columbus Linden McKinley, 6-5, jr., 14.6; Brandon McLaughlin, Heath, 6-8, so., 13.0; Jackie Santa-Emma, Plain City Jonathan Alder, 5-11, sr., 14.5; Trey Woodward, London, 6-7, jr., 15.1; Trey Robertson, Waverly, 5-9, so., 21.5; Evan Young, Upper Sandusky, 6-2, sr., 17.1; T.J. Pugh, Shelby, 6-6, sr., 22.0; Sencire Harris, Akron SVSM, 6-3, soph., 14.0; Hunter Drenth, Richfield Revere, 6-7, sr., 14.7.

Special Mention

Brandon Heigelmann, Tallmadge, 6-4, sr., 23.5; Carson Ryan, Struthers, 6-5, sr., 15.0; Reese Leone, West Branch, 5-9, sr., 16.0; Chance Wells, Wooster Triway, 6-2, sr., 18.4; Connor O’Toole, Gates Mills Academy, 6-3, sr., 12.5; Luken Hill, Thornville Sheridan, 6-5, sr., 11.9; Carson Conley, Licking Valley, 6-2, sr., 21.4; Brady Uhl, Alter, 6-1, sr.; Darren Rubin, Oakwood, 6-0, sr.; Sammy Anderson, Trotwood Madison, 6-2, sr.; Gavin Arbaugh, McArthur Vinton County, 6-1, sr., 18.0; Isaac Little, Chillicothe Unioto, 5-10, jr., 13.5; Brandon Simoniette, Vincent Warren, 6-1, sr., 13.9; Tony Munos, Marietta, 6-0, jr., 16.4; Brayden Markins, Athens, 5-10, sr., 16.1; William Brown, Youngstown Chaney, 6-5, sr., 10.0; Tommy Reynolds, Norton, 5-10, jr., 17.4; Andrew Pucci, Alliance Marlington, 6-3, sr., 20.4; Jac Alexander, Oak Harbor, 5-10, sr., 18.6; Griffin Shaver, Ontario, 6-1, jr., 17.2; George Mangas, Lima Shawnee, 6-3, jr. 30.4; Da’Sean Nelson, Toledo Rogers, 6-7, sr., 12.0; Garrett Chapin, Norwalk, 6-4, jr.; 14.6; Ethan Steger, 6-5, sr.; 15.9; CamRon Gaston, Rossford, 5-9, jr.; 15.0; Isaiah Alsip, Galion, 6-1, sr., 22.2; Brennan South, Bellville Clear Fork, 6-0, sr.; 17.1; John Barker, Lima Shawnee, 5-10, sr., 13.9; Jamiya Neal, Toledo Rogers, 6-6, jr., 10.5; Jent Joseph, New Philadelphia, 6-0, sr., 11.8; Nate Harris, St. Clairsville, 5-9, sr., 17.0; Adam Chaney, Carrollton, 6-4, sr., 17.1; A.J. Clayton, Duncan Falls Philo, 6-8 so., 18.1; Skye Bryan, Dresden Tri-Valley, 5-11, sr., 13.5.

Honorable Mention

Ben Knotsman, Tippecanoe, 6-4, jr.; Evan Brunot, McNicholas, 6-2, sr.; Cam Coomer, Wilmington, 6-2, sr.; Evan Ipsaro, New Richmond, 5-11, fr.; Braxton Hammond, Jackson, 6-3, jr., 10.2; Lance Montgomery, McArthur Vinton County, 6-0, jr., 14.0; Josh Lambert, Chillicothe Unioto, 6-2, sr., 9.4; Jake Baumgard, Vincent Warren, 6-5, jr., 9.1; Brayden Whiting, Athens, 5-10, jr., 17.0; Logan Blouir, Gallipolis Gallia Academy, 6-2, sr., 16.6; Jordan Lambert, Bidwell River Valley, 6-5, jr., 17.3; Will Futhey, Waverly, 6-5, so., 11.1; Chase Poston, Lancaster Fairfield Union, 6-4, sr., 12.5; Isaac Ward, Circleville Logan Elm, 5-10, jr., 15.1; Gabe Chalfin, Circleville Logan Elm, 6-0, jr., 14.8; Logan Rodgers, Miami Trace, 6-7, jr., 13.8; Landen Russell, Thornville Sheridan, 6-2, jr., 14.8; Logyn Ratliff, New Lexington, 6-1, jr., 13.8; Dominic Cork, Cambridge, 6-5, jr., 14.8; Calvin Bickerstaff, Steubenville, 6-5, sr., 14.7; Luke Chetock, Lisbon Beaver, 5-10 sr., 15.1; Kaiden Hartman, Zanesville Maysville, 6-1, sr., 17.2; Reece Perkins, New Concord John Glenn, 6-3, sr., 10.2; Addy Black, Byesville Meadowbrook, 6-5, sr., 9.0; Brennan O’Hara, East Liverpool, 6-3, sr., 12.9; Deshaun Nettles, Cleveland Central Catholic, 6-8, sr., 20.2; Ethan Colbert, Ashtabula Edgewood, 5-11, sr., 21.0; Jaden Hameed, Cleveland Villa Angela-St. Joseph, 5-11, jr., 24.4; Jalen Barnes, Rocky River Lutheran West, 5-11, sr., 20.0; Ashton Price, Bay Village Bay, 6-0, jr., 24.2; Josh Norton, Chagrin Falls, 6-2, jr., 11.3; Sirr Hughes, Cleveland Heights Lutheran East, 5-11, jr. 12.1; Collin Chambers, Louisville, 6-1, sr., 13.0; Jimmy Salamone, Richfield Revere, 5-9, jr., 20.5; Ethan Hays, Aurora, 6-2, sr., 21.5; Sharrod Taylor, Youngstown Chaney, 6-1, jr., 15.0; Ronnell Perie II, Akron Buchtel, 6-2, jr., 19.0; Deshawn Jones, Akron East, 6-0, sr., 18.5; Khoi Thurmon, Copley, 5-11, fr., 16.9; Trey Metzka, Struthers, 6-4, jr., 14.2; Joe Bruno, Canfield, 6-3, sr., 13; DeSean Harris, Youngstown Ursuline, 5-9, sr., 14.5; Damian Davis, Bexley, 5-9, sr., 18.4; Jackson Izzard, Jonathan Alder, 6-3, sr., 14.7; Dylan Johnson, River Valley, 6-1, jr., 18.1; Amani Lyles, Beechcroft, 6-6, so., 17.2; Marquise Moore, Hamilton Township, 6-1, sr., 16.3; JJ Simmons, Beechcroft, 5-10, so., 18.2; Keylan Williams, Heath, 6-5, so, 13.2.

© 2020 Ohio Valley Publishing, all rights reserved.

GAHS senior Logan Blouir (14) tries a jump shot in between three Panthers, during the Blue Devils’ 17-point setback on Feb. 12 in Centenary, Ohio.
https://www.mydailysentinel.com/wp-content/uploads/sites/14/2020/03/web1_3.20-GA-Blouir.jpgGAHS senior Logan Blouir (14) tries a jump shot in between three Panthers, during the Blue Devils’ 17-point setback on Feb. 12 in Centenary, Ohio. Alex Hawley|OVP Sports

River Valley junior Jordan Lambert (20) dribbles near the top of the key, during a TVC Ohio game on Jan. 28 in Rocksprings, Ohio.
https://www.mydailysentinel.com/wp-content/uploads/sites/14/2020/03/web1_3.20-RV-Lambert.jpgRiver Valley junior Jordan Lambert (20) dribbles near the top of the key, during a TVC Ohio game on Jan. 28 in Rocksprings, Ohio. Alex Hawley|OVP Sports

By Alex Hawley

ahawley@aimmediamidwest.com

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.