2019-20 Gallia County winter sports schedules


GAHS Boys Basketball

Date Opponent Time
11-29 vs Athens 7:30
12-10 vs Ironton 7:30
12-11 vs Piketon at SSU 7:30
12-13 vs Coal Grove 7:30
12-17 at South Point 7:30
12-20 vs River Valley 7:30
12-21 at Warren Local 7:30
1-3 at Fairland 7:30
1-4 at Point Pleasant 7:30
1-7 vs Portsmouth 7:30
1-10 at Chesapeake 7:30
1-14 at Rock Hill 7:30
1-17 at Ironton 7:30
1-18 at River Valley 7:30
1-21 at Coal Grove 7:30
1-24 vs South Point 7:30
1-25 vs Logan 7:30
1-28 vs Fairland 7:30
1-31 at Portsmouth 7:30
2-7 vs Chesapeake 7:30
2-8 vs Point Pleasant 7:30
2-14 vs Rock Hill 7:30

GAHS Girls Basketball

Date Opponent Time
11-25 at River Valley 7:30
11-26 vs Oak Hill 6 p.m.
12-2 vs Ironton 7:30
12-5 vs Coal Grove 7:30
12-9 at South Point 7:30
12-12 at Fairland 7:30
12-14 at Portsmouth West 1:30
12-16 vs Portsmouth 7:30
12-19 at Chesapeake 7:30
12-21 vs Athens 1:30
1-2 vs Point Pleasant 7:30
1-4 vs Meigs 7:30
1-6 at Rock Hill 7:30
1-9 at Ironton 7:30
1-11 at Wellston 1:30
1-13 at Coal Grove 7:30
1-16 vs South Point 7:30
1-20 vs River Valley 7:30
1-23 vs Fairland 7:30
1-27 at Portsmouth 7:30
1-30 vs Chesapeake 7:30
2-4 at Point Pleasant 7:30
2-6 vs Rock Hill 7:30

GAHS Wrestling

Date Event
12-7 at Fairland
12-14 at Logan
12-18 vs Warren
12-28 GAHS INV
1-8 vs Ashland
1-11 at Nelsonville-York
1-15 vs Logan
1-18 at Ravenswood
1-24 at WSAZ INV
1-25 at WSAZ INV
1-29 at Athens
2-8 State Duals
2-15 OVC at Ironton

RVHS Boys Basketball

Date Opponent Time
11-29 vs Eastern 7 p.m.
12-3 at Symmes Valley 7 p.m.
12-7 vs Southern 7 p.m.
12-10 vs Meigs 7 p.m.
12-13 at Vinton County 7 p.m.
12-17 vs Wellston 7 p.m.
12-20 at Gallia Academy 7 p.m.
12-27 vs Point Pleasant 7 p.m.
12-30 at Oak Hill 7 p.m.
1-4 vs South Gallia 7 p.m.
1-7 at Nelsonville-York 7 p.m.
1-10 at Athens 7 p.m.
1-17 vs Alexander 7 p.m.
1-18 vs Gallia Academy 7 p.m.
1-21 at Point Pleasant 7:30
1-24 vs Vinton County 7 p.m.
1-28 at Meigs 7 p.m.
1-31 at Wellston 7 p.m.
2-7 vs Athens 7 p.m.
2-11 vs Nelsonville-York 7 p.m.
2-12 at Ironton St. Joe 7 p.m.
2-14 at Alexander 7 p.m.

RVHS Girls Basketball

Date Opponent Time
11-22 at Jackson 6 p.m.
11-25 vs Gallia Academy 6 p.m.
11-30 at South Gallia 7 p.m.
12-5 vs Athens 7 p.m.
12-7 vs VCHS at Alexander 1:30
12-9 at Alexander 7 p.m.
12-12 vs Wellston 7 p.m.
12-14 vs Southern 7 p.m.
12-16 vs Nelsonville-York 6 p.m.
12-19 at Meigs 7 p.m.
12-28 vs Oak Hill 7 p.m.
1-6 vs South Gallia 7 p.m.
1-9 vs Alexander 7 p.m.
1-11 at Southern 1 p.m.
1-13 vs Point Pleasant 6 p.m.
1-16 at Wellston 7 p.m.
1-20 at Gallia Academy 6 p.m.
1-23 at Nelsonville-York 6 p.m.
1-27 vs Meigs 7 p.m.
1-30 at Point Pleasant 6 p.m.
2-3 at Vinton County 7 p.m.
2-6 at Athens 7 p.m.

RVHS Wrestling

Date Event Time
12-7 at Jackson 10 a.m.
12-20 at Jackson 1 p.m.
1-11 at Nelsonville-York 10 a.m.
1-15 at Athens 6 p.m.
1-25 at Athens 10 a.m.
2-1 at New Lexington 10 a.m.
2-22 TVC at SGHS 10 a.m.

RVHS Swimming

Date Event
12-4 at Shawnee State
12-7 at Athens INV
12-18 at McClain (dual)
12-21 at Rio Grande
1-4 at Teays Valley INV
1-11 River Rat at Rio Grande
1-17 at Athens (dual)
1-20 MLK at Teays Valley
2-1 SEOSL at Kenyon U.
2-8 Sectionals at Ohio U.

SGHS Boys Basketball

Date Opponent Time
12-6 at Eastern 6 p.m.
12-10 vs. Trimble 6 p.m.
12-13 at Wahama 6 p.m.
12-14 vs. Ohio Valley Christian 7 p.m.
12-17 vs. Southern 6 p.m.
12-28 at Symmes Valley 6 p.m.
1-3 at Waterford 6 p.m.
1-4 at River Valley 6 p.m.
1-7 vs. Miller 6 p.m.
1-10 at Belpre 6 p.m.
1-14 vs. Federal Hocking 6 p.m.
1-17 at Southern 6 p.m.
1-21 vs. Wahama 6 p.m.
1-24 vs. Eastern 6 p.m.
1-28 at Trimble 6 p.m.
2-1 vs. Point Pleasant 6 p.m.
2-4 at Miller 6 p.m.
2-7 vs. Waterford 6 p.m.
2-11 vs. Belpre 6 p.m.
2-14 at Federal Hocking 6 p.m.

SGHS Girls Basketball

11-22 vs. Wellston 6:30
11-25 at Symmes Valley 6 p.m.
11-30 vs. River Valley 6 p.m.
12-2 at Federal Hocking 6 p.m.
12-5 vs. Southern 6 p.m.
12-9 at Eastern 6 p.m.
12-12 at Trimble 6 p.m.
12-16 vs. Waterford 6 p.m.
12-19 vs. Wahama 6 p.m.
12-23 at Miller 6 p.m.
1-6 at River Valley 6 p.m.
1-9 vs. Belpre 6 p.m.
1-13 vs. Federal Hocking 6 p.m.
1-16 at Southern 6 p.m.
1-18 vs. Eastern 6 p.m.
1-23 vs. Trimble 6 p.m.
1-25 at Waterford 6 p.m.
1-27 at Wahama 6 p.m.
1-30 vs. Miller 6 p.m.
2-6 at Belpre 6 p.m.

SGHS Wrestling

Date Event Time
12-7 at Fairland 10 a.m.
12-14 at Ashland 10 a.m.
12-21 at Huntington 9 a.m.
12-28 at Gallia Academy 10 a.m.
1-2 at Spring Valley quad 6 p.m.
1-4 at Meigs 10 a.m.
1-8 home tri 6 p.m.
1-25 at Washington CH 10 a.m.
1-29 at Waterford tri 6 p.m.
2-5 at Wellston 6 p.m.
2-18 at Waverly 6 p.m.
2-22 TVC Meet at SGHS 9 a.m.

OVCS Boys Basketball

Date Opponent Time
11-16 at Parkersburg Tourney TBA
11-19 vs Team Ignite 7:30
11-22 vs Calvary 7:30
12-2 at Covenant 7:30
12-3 vs South Gallia 7 p.m.
12-5 at Sugar Creek 7:30
12-6 at Wood County Christian 7 p.m.
12-10 vs Hannan 7:30
12-14 at South Gallia 7:30
12-17 at Calvary 6:30
12-20 vs Teays Valley Christian 7:30
1-3 at North Pleasants 7:30
1-10 vs Covenant 7:30
1-14 at Belpre 6 p.m.
1-17 at Teays Valley Christian 7:30
1-21 vs Wood County Christian 7 p.m.
1-23 at Team Ignite 7 p.m.
1-24 vs SCCA 7 p.m.
1-31 vs Parkersburg Christian 7:30
2-3 vs North Pleasants 7:30
2-4 vs Belpre 6 p.m.
2-6 vs Sugar Creek 7:30
2-10 at Parkersburg Christian 7:30
2-11 at Hannan 7:30

OVCS Girls Basketball

Date Opponent Time
11-22 vs Calvary 6 p.m.
11-25 at Ironton St Joe 6 p.m.
12-2 at Covenant 6 p.m.
12-5 at Sugar Creek 6 p.m.
12-6 at Wood County Christian 5:30
12-10 vs Hannan 6 p.m.
12-17 at Calvary 6 p.m.
12-20 vs Teays Valley Christian 6 p.m.
1-3 at North Pleasants 6 p.m.
1-10 vs Covenant 6 p.m.
1-17 at Teays Valley Christian 6 p.m.
1-18 at Dutch Miller Shootout 9 a.m.
1-21 vs Wood County Christian 5:30
1-27 vs Ironton St Joe 6 p.m.
1-31 vs Parkersburg Christian 6 p.m.
2-3 vs North Pleasants 6 p.m.
2-6 vs Sugar Creek 6:30
2-10 at Parkersburg Christian 6 p.m.
2-11 at Hannan 6 p.m.