Eight GA soccer players named all-district


By Alex Hawley - ahawley@aimmediamidwest.com



GAHS sophomore Bode Wamsley (9) attempts a crossing pass during the Blue Devils match against Portsmouth on Sep. 13 in Centenary, Ohio.

GAHS sophomore Bode Wamsley (9) attempts a crossing pass during the Blue Devils match against Portsmouth on Sep. 13 in Centenary, Ohio.


Scott Jones|OVP Sports

GAHS freshman Preslee Reed (22) brings the ball up field, during the Blue Angels’ non-conference match against Point Pleasant on Oct. 11 in Centenary, Ohio.


Alex Hawley|OVP Sports

A great eight.

Gallia Academy landed eight athletes — four boys and four girls — on the Division II all-district soccer teams, as selected by the coaches from with the district.

The Blue Angels — who were 12-4-1 on the year, while winning the Ohio Valley Conference championship — were represented on the first team by freshman Preslee Reed. GAHS senior Gretchen McConnell was on second team, after being selected as an honorable mention last season, while playing for the Blue Devils.

The Blue Angels had two honorable mention selections, in seniors Abby Cremeans and Trinity Eggers.

The GAHS boys — who concluded the year with an 8-5-3 record, while finishing second in the OVC — were represented on the first team by freshman Brody Wilt.

On second team for the Blue Devils was junior Pedro Herrera Moreno, while junior Ian Hill and sophomore Bode Wamsley were named honorable mention. Hill was a second team selection last fall, and is the only Blue Devil repeating as an honoree.

The Blue Devils were also among teams in the Southeast district to not receive a red card this fall.

Division II Boys

First Team

Saad Alharbi, Athens Sr.

Luke Baldwin, Logan Elm Jr.

Drew Batson, Miami Trace Sr.

Nick Bohuslawsky, Athens Sr.

Quinn Conlon, Hillsboro Sr.

Jake Craven, Marietta Jr.

Grayson Diener, Waverly Jr.

Sean Fournier, Marietta Jr.

Cody Fyffe, Fairfield Union Sr.

Collin Ghearing, Jackson So.

Garrett Ghearing, Jackson Sr.

Matt Goodman, Warren Sr.

Tate Held, Athens Sr.

Evan Hutchinson, McClain Sr.

Connor Jones, Circleville Jr.

Hayden Longcoy, Unioto Sr.

Levi Moore, Waverly Sr.

Caleb Perry, Miami Trace Jr.

Jacob Polcyn, Fairland So.

Andrew Ramsey, Zane Trace Jr.

Krestian Robe, Alexander Sr.

Hamid Sharif, Logan Elm Sr.

Blaise Tayese, Washington CH Sr.

Connor Truax, Alexander Jr.

Vijay Wangui, Unioto Jr.

Brody Wilt, Gallia Academy Fr.

Ethan Yost, Warren Jr.

Player of the Year: Saad Alharbi, Athens.

Coach of the Year: Lee Lord, Jackson.

Assistant Coach of the Year: Sean Sweeney, Miami Trace.

Second Team

Ty Broermann, Jackson So.

Dylan Burns, Circleville Sr.

Kody Burns, Miami Trace Jr.

Joel Chevalier, Warren So.

Wesley Dodrill, Athens Jr.

Brenden Dunn, Circleville Sr.

Gavin Ewing, Logan Elm Jr.

Ethan Feathers, Marietta Jr.

Caleb Goddard, McClain Jr.

Andrew Gunderman, Hillsboro Sr.

Nolan Haislop, Jackson Fr.

Pedro Herrera Moreno, Gallia Academy Jr.

Kaden Howard, Zane Trace Jr.

Ethan Kerns, Unioto Fr.

Ryan Mannix, Marietta Jr.

Wyatt Morris, Fairland Sr.

Todd Norris, Alexander Jr.

Seth Pennington, Logan Elm Jr.

Zach Riefler, Athens Jr.

Trey Robertson, Waverly Fr.

Brice Robinson, Unioto Sr.

Trey Schaller, Alexander Jr.

Allan Schreckengaust, Washington CH Sr.

Justin Shoemaker, Miami Trace Jr.

John VerDow, Fairfield Union Sr.

Landon Weber, Hillsboro Fr.

Tommy Wussick, Warren Jr.

Honorable Mention

Maxwell Bass, Circleville Sr.

Braeden Bergstrom, McClain So.

Sam Bernard, Fairfield Union Jr.

Max Brooks, Circleville So.

Hayden Brown, Jackson So.

Grayson Clark, Warren So.

Luke Colegrove, Fairland So.

Kyler Conn, Miami Trace Jr.

Bryce Coy, Washington CH Sr.

Joe Crabtree, Jackson So.

Logan Crafton, Hillsboro Sr.

Shay D’Augustino, Alexander Sr.

Carter Dray, Unioto Sr.

Jose Escudero, Waverly Sr.

Mason Fannin, Fairland Jr.

Griffin Foltz, McClain Jr.

Daniel Goetz, Athens Jr.

Ian Hill, Gallia Academy Jr.

Sean Johnson, Zane Trace Sr.

Grant Kuhlwein, Washington CH Jr.

August Langley, Miami Trace Sr.

Kamden Lankford, Marietta Fr.

Tyler McClellan, Fairfield Union So.

Finn Mitchell, Athens Jr.

Bryar Powell, Warren Sr.

Spencer Rudy, Hillsboro Sr.

Hassan Sharif, Logan Elm Fr.

Austin Shields, Alexander So.

Gage Stout, Unioto Jr.

Drake Teeters, Waverly Fr.

Bode Wamsley, Gallia Academy So.

Jackson Wells, Zane Trace Jr.

Cayden Wheeler, Marietta So.

Connor Wiget, Logan Elm Sr.

Division II Girls

First Team

Lauren Abdella, Athens Sr.

Nikk Bean, Athens So.

Courtney Boyer, Waverly Sr.

Jayla Campbell, Unioto Sr.

Kylee Castle, Jackson Sr.

Morgan Chapman, Warren Sr.

Reagan Conrad, Fairfield Union Jr.

Macy Creamer, Miami Trace Sr.

Taylor Davis, Fairfield Union Sr.

Sydney Free, Unioto So.

Kassidy Hines, Washngton CH Sr.

Abby Keaton, Circleville Sr.

Sarah Moats, Circleville Sr.

Loren Moran, Waverly So.

Callan Myers, Hillsboro Sr.

Becca Ratliff, Miami Trace Sr.

Preslee Reed, Gallia Academy Fr.

Riley Schultz, Logan Elm So.

Kelli Uhrig, McClain Sr.

Brynlee Vermillen, Jackson Jr.

Player of the Year: Jayla Campbell, Unioto.

Coach of the Year: Caitlin Francis, Miami Trace.

Assistant Coach of the Year: Danielle Morgan, Waverly.

Second Team

Olivia Bean, Athens Sr.

Caroline Brandes, Athens Jr.

Maddy Clark, Circleville Sr.

Katie Galloway, Circleville Sr.

Sophia Garza, Unioto Jr.

Kylie Lang, Jackson Sr.

Cassidy Lovett, Miami Trace Sr.

Gretchen McConnell, Gallia Academy Sr.

Molly McCreary, Hillsboro Sr.

Victoria Morrison, Miami Trace Sr.

Breanna Murphy, Waverly Sr.

Kerigan Pollard, McClain So.

Isabel Ruff, Fairfield Union So.

Mackenzie Shaffer, Washington CH Sr.

Taylor Sloan, Warren So.

Zoiee Smith, Waverly So.

Sydney Spires, Logan Elm So.

Emma Thomas, Fairfield Union Sr.

McKayla Thompson, Unioto Sr.

Taylor Thorpe, Jackson So.

Honorable Mention

Lizzi Baker, Fairfield Union Jr.

Emma Bapst, Jackson So.

Kylee Bethel, Unioto Jr.

Sami Blair, Hillsboro So.

Magarah Bloom, Miami Trace So.

Brooklyn Bryant, Logan Elm So.

Erin Callahan, Unioto So.

Abby Cremeans, Gallia Academy Sr.

Audrey Crowl, Athens Sr.

Abby Dengler, Circleville So.

Trinity Eggers, Gallia Academy Sr.

Emily Hawk, Hillsboro Sr.

Kelsie Hegemeyer, Chesapeake Jr.

Kayleigh Hutchinson, Warren Sr.

Chloe Lovett, Washington CH Fr.

Bella Marshall, Circleville Sr.

Haley Peterman, McClain Sr.

Alysa Pinkerton, Warren Fr.

Michaela Rhoads, Waverly So.

Jordan Schultz, Logan Elm Sr.

Aubrey Schwartz, Miami Trace Jr.

Beckley Smith, McClain Jr.

Taylor Smith, Washington CH So.

Lauren Snodgrass, Waverly Sr.

Anna Welser, Athens Jr.

Bri West, Fairfield Union Jr.

Emma Wily, Jackson Jr.

GAHS sophomore Bode Wamsley (9) attempts a crossing pass during the Blue Devils match against Portsmouth on Sep. 13 in Centenary, Ohio.
https://www.mydailysentinel.com/wp-content/uploads/sites/14/2018/11/web1_11.9-GA-Wamsley.jpgGAHS sophomore Bode Wamsley (9) attempts a crossing pass during the Blue Devils match against Portsmouth on Sep. 13 in Centenary, Ohio. Scott Jones|OVP Sports

GAHS freshman Preslee Reed (22) brings the ball up field, during the Blue Angels’ non-conference match against Point Pleasant on Oct. 11 in Centenary, Ohio.
https://www.mydailysentinel.com/wp-content/uploads/sites/14/2018/11/web1_11.11-GA-Reed.jpgGAHS freshman Preslee Reed (22) brings the ball up field, during the Blue Angels’ non-conference match against Point Pleasant on Oct. 11 in Centenary, Ohio. Alex Hawley|OVP Sports

By Alex Hawley

ahawley@aimmediamidwest.com

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.

Alex Hawley can be reached at 740-446-2342, ext. 2100.