2 from GA, 1 from Meigs make D2 all-Ohio


By Paul Boggs - pboggs@civitasmedia.com



Meigs junior Christian Mattox (1) and Gallia Academy freshman Zach Loveday (44) made Division II all-Ohio Honorable Mention boys basketball honors from the Associated Press.


Alex Hawley/OVP Sports

COLUMBUS, Ohio — The Gallia Academy Blue Devils did their best work in the post.

For the Meigs Marauders, Christian Mattox was the main man.

As it turns out, Meigs’ Mattox — along with Gallia Academy post players Zach Loveday and Justin Peck — captured Division II all-Ohio Honorable Mention boys basketball honors, as announced per the Associated Press on Tuesday.

All three are underclassmen — and all three are making their initial appearance on the all-Ohio clubs.

In addition, all three automatically made Honorable Mention all-state — thanks to landing second-team all-Southeast District.

Mattox, a six-foot, one-inch junior, mustered an average of 14 points per game.

Speaking of 14, the Marauders overcame an 0-4 start to the season to finish 14-9.

The Blue Devils’ Peck — a 6-5 junior —posted 13.2 points per game, including many coming off the bench.

The freshman Loveday, standing one inch shy of exactly seven-feet tall, averaged only eight points per game —but demonstrated an uncanny ability to block and alter shots.

Gallia Academy improved by nine victories from a year ago, as the Blue Devils completed the campaign at 16-7.

Both Gallia Academy and Meigs saw their seasons end in separate sectional championship tilts.

Four players from the Southeast District earned higher than Special Mention, including Logan Elm’s Ridge Young on the first team.

Young made the first-team unit by winning the Southeast District Division II Player of the Year.

Vinton County’s Tristan Bartoe and Athens’ Griffin Lutz lauded second-team honors, while Fairfield Union’s Colin Woodside was named to the third team.

Vinton County coach Matt Combs was the Co-Coach of the Year, sharing the award with Ramon Spears of Columbus South.

Combs guided the Vikings to the Tri-Valley Conference Ohio Division championship — and to this season’s regional title tilt.

Jayvon Graves of Akron St. Vincent-St. Mary and Torrey Patton of Trotwood-Madison shared the Player of the Year.

The AP all-Ohio girls and boys basketball teams are selected by a media panel throughout the Buckeye State, whose outlets must be affiliated with the Associated Press.

Those which make either first-team or second-team all-district automatically make — at least — either Special Mention or Honorable Mention all-Ohio.

The 2016-17 Associated Press Division II all-Ohio boys basketball team, based on the recommendations of a media panel (with school, height, class and scoring average):

DIVISION II

First Team: Taevion Kinsey, Columbus Eastmoor Academy, 6-foot-4, junior, 15.8 points per game; Parker Black, Byesville Meadowbrook, 6-3, sr., 13.9; Jayvon Graves, Akron St. Vincent-St. Mary, 6-2, sr., 21.6; Dwayne Cohill, Parma Heights Holy Name, 6-2, jr., 22.9; Jayrese Williams, Sandusky, 6-0, sr., 23.1; Ridge Young, Circleville Logan Elm, 6-1, sr., 26.6; Torrey Patton, Trotwood-Madison, 6-4, sr., 20.6; R.J. Sunahara, Bay Village Bay, 6-6, jr., 23.3; Brett Lauf, Napoleon, 6-1, sr., 25.9; Chris Jackson, Dayton Dunbar, 6-2, sr., 16.4.

Second Team: Charles Reeves, Steubenville, 6-6, sr., 14.7; Mason Lydic, Peninsula Woodridge, 6-1, jr., 18.4; Sam Hitchcock, Jefferson Area, 6-5, sr., 24.0; Jay Kaufman, Ottawa-Glandorf, 6-4, jr., 18.6; Tristan Bartoe, McArthur Vinton County, 5-10, sr., 19.0; Corry Long, Cincinnati Hughes, 6-3, sr., 19.7; Austin Rotroff, Wauseon, 6-9, jr., 12.2; Griffin Lutz, Athens, 6-1, sr., 19.9; D.J. Hancock, Alliance, 6-2, sr., 18.8; Dominic Laravie, Kettering Archbishop Alter, 6-6, sr., 21.1; Miryne Thomas, Cleveland Central Catholic, 6-7, sr., 17.8.

Third Team: Caden Sanchez, Columbus DeSales, 6-8, sr., 12.6; Alex Masinelli, Cambridge, 6-0, sr., 19.3 ; Jordan Fabry, Mantua Crestwood, 6-3, sr., 24.4; Deuce Martin, Lorain Clearview, 6-2, sr. 20.9; Wes Vent, Upper Sandusky, 6-3, sr., 19.4; Colin Woodside, Lancaster Fairfield Union, 6-5, jr., 17.1; Lonnie Grayson, Cincinnati Wyoming, 6-1, sr., 21.4; Justin Shipman-Curtis, Columbus East, 6-3, jr., 20.1; Sam Hitchcock, Jefferson Area, 6-5, sr., 24.0; Connor Roesch, Sandusky Perkins, 6-5, sr., 14.5.

Co-Players of the year: Jayvon Graves, Akron St. Vincent-St. Mary; Torrey Patton, Trotwood-Madison

Co-Coaches of the year: Ramon Spears, Columbus South; Matt Combs, McArthur Vinton County

Special Mention: Andrew Koenig, Plain City Jonathan Alder; CJ Prater, Whitehall-Yearling; Michael Karl, New Philadelphia; Jordan Work, McConnelsville Morgan; Logan Wolverton, Byesville Meadowbrook; Michael Scarnecchia, St. Clairsville; Pete Nance, Richfield Revere; KeShun Jones, Streetsboro; Anthony Howell, Youngstown Ursuline; Andrew Carbon, Struthers; Andrew Brady, Alliance Marlington; Marlon Moore, Cleveland Benedictine; Blake Pittser, Washington Court House Miami Trace; Branden Maughmer, Chillicothe; Logan Swackhammer, Chillicothe Unioto; Cade Marquez, Waverly; Chase Weihl, Vincent Warren

Honorable Mention: Gavin Brown, Carroll Bloom-Carroll; Denton Jacob, Heath; Kyle Matoszkia, Johnstown-Monroe; Dezujuwann Robinson, Columbus South; Dibaji Walker, Columbus Independence; Justin Cork, Byesville Meadowbrook; Justin Heacock, New Concord John Glenn; Connor Wright, Minerva; Connor McGuire, Gnadenhutten Indian Valley; Chase Wilcox, Lisbon Beaver; Dre Norman, McConnelsville Morgan; Drake Novak, Rayland Buckeye; Matthew Francesconi, Tallmadge; Anise Algahmee, Youngstown Ursuline; Chris Muir, Cortland Lakeview; Jonathan Williams, Akron St. Vincent-St. Mary; Aamir Solomon, Akron Buchtel; Braeden O’Shaughnessy, Poland; Braeden Stauffer, Medina Buckeye; Thomas Woods, Akron Kenmore; Preston Clark, Peninsula Woodridge; Marcus Ernst, Ashtabula Edgewood; Luka Eller, Mentor Lake Catholic; Chris Jefferson, Cleveland Benedictine; Isaiah Washington, Cleveland East Tech; Jalen Warren, Pepper Pike Orange; Colin Myers, Oberlin Firelands; Jake Dible, Ottawa-Glandorf; Mike Menendez, Defiance; Carter Bzovi, Wauseon; Tyrell Aijan, Mansfield Madison; Trey Jordan, Ontario; Cade Stover, Lexington; Daniel Unruh, Elida; Lucas Thompson, Lancaster Fairfield Union; Deandre Pettiford, Washington Court House Miami Trace; Derick Jones, McArthur Vinton County; Seth Barnes, Chillicothe; Dylan Dupler, Thornville Sheridan; Luke Barnett, New Lexington; Kyler Dennis, Vincent Warren; Trent Dawson, Marietta; Zach Loveday, Gallipolis Gallia Academy; Justin Peck, Gallipolis Gallia Academy; Christian Mattox, Pomeroy Meigs; Colin Shaw, Cincinnati Indian Hill; Chris Montague, Dayton Chaminade Julienne; Garyn Prater, Cincinnati Wyoming; Myles Belyue, Trotwood-Madison; Malek Green, Cincinnati Taft.

Paul Boggs can be reached at 740-446-2342, ext. 2106

Meigs junior Christian Mattox (1) and Gallia Academy freshman Zach Loveday (44) made Division II all-Ohio Honorable Mention boys basketball honors from the Associated Press.
http://aimmedianetwork.com/wp-content/uploads/sites/14/2017/03/web1_3.23-MHS-Mattox.jpgMeigs junior Christian Mattox (1) and Gallia Academy freshman Zach Loveday (44) made Division II all-Ohio Honorable Mention boys basketball honors from the Associated Press. Alex Hawley/OVP Sports

By Paul Boggs

pboggs@civitasmedia.com