Last updated: March 12. 2014 8:01PM - 994 Views
By - ahawley@civitasmedia.com



Southern junior Tristen Wolfe drives between a pair of Rebel defenders during the Tornadoes victory over South Gallia in Racine, earlier this season.
Southern junior Tristen Wolfe drives between a pair of Rebel defenders during the Tornadoes victory over South Gallia in Racine, earlier this season.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

Meigs and Gallia counties landed a total of 12 boys on the District 13 Basketball Coaches Association teams for the 2013-14 campaign, as was voted on by the coaches within the area.


Of the six schools within the Ohio Valley Publishing area, only River Valley failed to land a player on the list. Gallia Academy, Southern and South Gallia led the way with three selections each, followed by Meigs with two selections. Eastern also landed one choice, while none of the 12 selections won any special awards within their specific division.


Junior Tristen Wolfe was a first-team selection for the Tornadoes in Division IV, while SHS senior Taylor McNickle was a second-team choice. SHS senior Dennis Teaford was the final Southern honoree after being chosen to the special mention squad.


Junior Brayden Greer was a first-team choice for the Rebels in D-4 and was joined by senior teammate Ethan Spurlock and sophomore teammate Landon Hutchinson, as special mention selections.


Staying in D-4 the Eastern Eagles landed junior Christian Speelman as a special mention choice.


Senior Reid Eastman was a second-team choice for the Blue Devils in D-2, while sophomores Wes Jarrell and Jacob Strieter were each special mention selections.


Meigs was represented by senior Damon Jones as a second team choice in Division II, while Marauders junior Isaiah English was a special mention honoree.


District 13 encompasses all the teams located in Lawrence, Jackson, Gallia, Meigs, Washington, Athens, Hocking and Vinton counties.


BOYS DIVISION I and II


First Team


Evan French Warren 12


Ibi Watson Athens 10


Michael Hall Warren 11


Joey Burrow Athens 11


Braden Riley Marietta 12


Reece Patton Warren 12


Player of the Year


Evan French Warren


Coaches of the Year


Blane Maddox Warren


Jeff Skinner Athens


Second Team


Alex Owings Vinton County 12


Kevin Fisher Logan 11


Reid Eastman Gallia Academy 12


Damon Jones Meigs 12


Jordan Albright Vinton County 10


Special Mention


Jonathon Wood Marietta 11


Ryan Luehrman Athens 11


Joey Cottrill Logan 12


Wes Jarrell Gallia Academy 10


Isaiah English Meigs 11


Tyler Neal Jackson 12


Zacciah Saltzman Athens 10


Jacob Strieter Gallia Academy 10


Max Ward Vinton County 11


BOYS DIVISION III


First Team


Brandon Barnes South Point 12


Garrin Stiltner Oak Hill 12


Evan Maddox Fairland 12


Conor Markins Coal Grove 12


Josh Fayette Nelsonville-York 12


Austin Collins Rock Hill 11


Player of the Year


Brandon Barnes South Point


Coach of the Year


Chris Barnes South Point


Second Team


Nick Therriault Belpre 12


Pete Crum Federal Hocking 12


Eli Ketron South Point 12


Seth Richardson Alexander 10


Chance Short Fairland 11


Gage Rhoades Chesapeake 10


Special Mention


Tristan Cox Ironton 11


John Johnson South Point 11


DJ Miller Coal Grove 12


Alfy Nichols Federal Hocking 12


Brandon Adkins Coal Grove 11


Brennan Ferrell Belpre 12


Caleb Stanley Wellston 10


Chazz Davis Wellston 10


Caleb Heffner Chesapeake 12


Colt Adams Nelsonville-York 11


BOYS DIVISION IV


First Team


Tyler Rowe Symmes Valley 12


Tristen Wolfe Southern 11


Micah Couch Trimble 11


Brayden Greer South Gallia 11


Elijah Rader Miller 11


Cody Paxton Waterford 11


Player of the Year


Tyler Rowe Symmes Valley


Coach of the Year


Tom Simms Waterford


2nd Team


Wulf Goheen Ironton St Joe 11


Troy Scott Ironton St Joe 11


Jon Kouns Symmes Valley 12


Taylor McNickle Southern 12


Dylan Malone Symmes Valley 11


Special Mention


Ethan Spurlock South Gallia 12


Hunter Starlin Miller 12


Landon Hutchinson South Gallia 10


Jacob Koons Trimble 12


Eli Strahler Waterford 12


Konnor Standley Trimble 12


Christian Speelman Eastern 11


Wyatt Porter Waterford 12


Tanner Pottmeyer Waterford 11


Dennis Teaford Southern 12

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Mortgage Minute