Quantcast


Last updated: November 15. 2013 11:12PM - 3184 Views

Southern coach Kyle Wickline looks on as his Tornadoes close out the regular season with a shutout victory over Eastern at Roger Lee Adams Memorial Football Field in Racine. Wickline was named Division VII co-coach of the year after leading SHS to the playoffs for the first time in school history.
Southern coach Kyle Wickline looks on as his Tornadoes close out the regular season with a shutout victory over Eastern at Roger Lee Adams Memorial Football Field in Racine. Wickline was named Division VII co-coach of the year after leading SHS to the playoffs for the first time in school history.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2013 Associated Press Southeast All-District football teams, as selected by a media panel from the district (no teams in Division I; limited selections in Division II):


DIVISION II


First Team


OFFENSE: Back—Isaac Schmeltzer, Logan, 5-11, 175, sr.


DEFENSE: Linebacker—Bryce McBride, Logan, 5-9, 175, soph.


Coach of the year: Billy Burke, Logan


Special Mention


Nick Kost, Logan; Brock Emerson, Logan; Evan DeLong, Logan


DIVISION III


First Team


OFFENSE: Ends—Ryan Luehrman, Athens, 6-4, 185, jr.; Heath Wiseman, Athens, 5-11, 170, soph.; Travis Leisure, Washington CH Washington, 5-11, 185, sr.; Linemen—Josh Leonard, Chillicothe, 6-3, 300, sr.; Colter Thompson, Athens, 6-0, 220, jr.; Ethan Rhodes, Circleville Logan Elm, 6-6, 261, sr.; Austin Wilson, Washington CH Washington, 6-3, 225, jr.; Dylan Bartoe, McArthur Vinton County, 6-2, 300, sr.; Quarterbacks—Joe Burrow, Athens, 6-4, 190, jr.; Casey Tyler, Circleville Logan Elm, 6-0, 158, sr.; Backs—Trae Williams, Athens, 6-0, 190, jr.; Markel Cain, Chillicothe, 5-7, 154, sr.; Cory Heeter, Circleville Logan Elm, 5-11, 178, sr.; All-Purpose—Nate Rosenbauer, Chillicothe, 5-7, 148, soph.; Gabe Griffiths, Jackson, 5-11, 200, jr.; Kicker—Jimmy Voiles, Jackson, 5-8, 220, sr.


DEFENSE: Linemen—Levi Thompson, McArthur Vinton County, 6-3, 230, sr.; Linebackers—Devin Zehner, Chillicothe, 5-10, 223, jr.; Alex Goldsberry, Athens, 6-0, 190, sr.; Tyler Kelley, Chillicothe, 6-0, 200, sr.; Michael Cline, Circleville Logan Elm, 6-2, 193, jr.; D.J. Merricks, Washington CH Washington, 5-11, 220, sr.; Chase Heath, Thornville Sheridan, 6-0, 200, sr.; Tim Ousley, McArthur Vinton County, 6-0, 225, soph.; Reagan Williams, Jackson, 6-4, 232, jr.; Backs—Freddy Stalder, Athens, 5-8, 155, sr.; Caleb Price, Chillicothe, 5-10, 149, jr.; Luke Fox, Thornville Sheridan, 6-0, 175, jr.; Alan Parana, Jackson, 5-7, 157, sr.; Punter—Ryan Mathis, Chillicothe, 6-1, 170, sr.


Offensive player of the year: Joe Burrow, Athens


Defensive player of the year: Freddy Stalder, Athens


Coaches of the year: Ryan Adams, Athens; Ron Hinton, Chillicothe


Special Mention


Troy Stalder, Athens; Bryce Graves, Athens; Julius Lee, Chillicothe; Thomas Calton, Circleville Logan Elm; Austin Wood, Circleville Logan Elm; Stephen Saxton, Circleville Logan Elm; Alec Sparkman, Washington CH Washington; Josh Williams, Washington CH Washington; Quinton Coffield, Marietta; Garrett Davis, Marietta; Toby Warrington, Hillsboro; Devin King, Thornville Sheridan; Zane Grant, Thornville Sheridan; Dylan Crisp, McArthur Vinton County; Hunter Sexton, Jackson; Austin Fairchild, Jackson.


DIVISION IV


First Team


OFFENSE: Ends—Justin Hill, Circleville, 6-0, 160, jr.; David Ryan, Vincent Warren, 6-4, 201, sr.; Ty Phelps, Pomeroy Meigs, 6-2, 200, jr.; Logan Allison, Gallipolis Gallia Academy, 6-0, 181, sr.; Linemen—Logan Hess, Circleville, 6-1, 265, jr.; J.B. Brooks, Circleville, 6-5, 285, sr.; Hayden Bottorff, Washington CH Miami Trace, 6-0, 295, sr.; Dalton Hennes, Washington CH Miami Trace, 6-2, 230, jr.; Jared McCray, Minford, 6-6, 325, sr.; Quarterbacks—David Burroughs, Circleville, 5-9, 170, sr.; Jimmy Stroker, Washington CH Miami Trace, 6-0, 200, sr.; Austin Klintworth, Vincent Warren, 6-4, 160, sr.; Wade Jarrell, Gallipolis Gallia Academy, 5-11, 160, sr.; Backs—Trevor Haines, Washington CH Miami Trace, 5-9, 175, sr.; Dillon Binegar, Chillicothe Unioto, 6-0, 175, jr.; Zach Justice, Minford, 5-8, 180, jr.; Levi Jenkins, Minford, 5-7, 205, sr.; Tommy Russell, New Lexington, 6-1, 188, jr.; All-Purpose—Michael Davis, Pomeroy Meigs, 5-9, 150, jr.; Kaileb Sheets, Pomeroy Meigs, 5-11, 180, soph.; Kicker—Matt Joyce, Minford, 5-9, 175, jr.


DEFENSE: Linemen—Jarod Topping, Circleville, 6-1, 220, sr.; Will Giffin, Circleville, 6-3, 180, jr.; Cedric Pettiford, Washington CH Miami Trace, 6-5, 200, jr.; Russell Miller, Washington CH Miami Trace, 5-9, 180, jr.; Austin Howser, Chillicothe Unioto, 6-5, 240, soph.; Linebackers—Devon Cundiff, Pomeroy Meigs, 6-1, 174, sr.; Chris Sellman, Greenfield McClain, 5-7, 170, sr.; Nick Saxton, New Lexington, 6-1, 185, sr.; Backs—Jack White, Minford, 6-3, 175, sr.; Reid Eastman, Gallipolis Gallia Academy, 5-10, 152, sr.; Ryan Faulconer, Greenfield McClain, 6-3, 215, jr.; Punter—Michael Spurgus, New Lexington, 6-0, 170, sr.


Offensive player of the year: David Burroughs, Circleville


Defensive player of the year: Cedric Pettiford, Washington CH Miami Trace


Coaches of the year: Heath Hinton, Circleville; Steve Bartlett, Washington CH Miami Trace


Special Mention


Brett Jacques, Circleville; Kyle Smith, Circleville; Mykal Massaropian, Washington CH Miami Trace; Logan Claybourn, Lancaster Fairfield Union; Ryan Spencer, Chillicothe Unioto; Brandon Pahl, Vincent Warren; Cain Madden, Minford; Eli Daniels, Minford; Blain Perry, Pomeroy Meigs; Damon Jones, Pomeroy Meigs; Brian Williams, Gallipolis Gallia Academy; Josh Johnson, Gallipolis Gallia Academy; Dylan Trefz, Greenfield McClain.


DIVISION V


First Team


OFFENSE: Ends—Tyler Claxon, Wheelersburg, 5-10, 155, sr.; Jordan Allen, Chillicothe Southeastern, 6-2, 193, sr.; Kyle Sowards, Proctorville Fairland, 6-0, 185, sr.; Linemen—Michael Staggs, Wheelersburg, 6-0, 230, sr.; Jerrid Speck, West Portsmouth Portsmouth West, 6-1, 270, sr.; Walt Petzel, Chillicothe Zane Trace, 6-3, 265, jr.; Kyler Mootz, Frankfort Adena, 5-8, 263, sr.; Daniel Farmer, Piketon, 6-2, 250, sr.; Isaac Sherman, Ironton, 6-5, 290, jr.; Tyler Campbell, Proctorville Fairland, 6-4, 265, jr.; Cole Robinson, Wellston, 6-2, 300, sr.; Quarterbacks—Eddie Miller, Wheelersburg, 6-2, 185, sr.; Sky Oliver, Portsmouth, 5-11, 180, jr.; Tristan Cox, Ironton, 6-0, 180, jr.; Chance Short, Proctorville Fairland, 6-2, 175, jr.; Backs—Taylor Salmons, Williamsport Westfall, 5-6, 145, sr.; Austin Bricker, West Portsmouth Portsmouth West, 6-1, 192, sr.; Nate Mettler, Chillicothe Zane Trace, 5-10, 195, sr.; Evan Maddox, Proctorville Fairland, 5-10, 175, sr.; All-Purpose—Dylan Miller, Wheelersburg, 6-4, 185, sr.; Dezmond Perkins, Chillicothe Southeastern, 6-0, 190, sr.; Amin Gilbert, Waverly, 6-0, 185, sr.; Kicker—Dylan Miles, Chillicothe Southeastern, 5-11, 150, jr.


DEFENSE: Linemen—Alphonso Rice, Williamsport Westfall, 6-0, 255, sr.; Camron Parsley, Wheelersburg, 6-2, 205, sr.; Mitchell Warner, Wheelersburg, 6-1, 225, jr.; Tristan White, West Portsmouth Portsmouth West, 5-11, 215, sr.; Robbie Arnett, McDermott Northwest, 5-11, 185, sr.; Truman Love, Chillicothe Zane Trace, 5-11, 210, soph.; Aaron Southworth, Piketon, 6-4, 200, jr.; Kenny Trimble, Wellston, 6-1, 180, soph.; Linebackers—Johnnie Charles, Portsmouth, 5-9, 166, sr.; Chad Meadows, Chesapeake 6-3, 220, sr.; Audric Harlow, South Point, 5-10, 175, sr.; Tyler Branch, South Point, 6-0, 200, sr.; Backs—Tommy Staten, Williamsport Westfall, 5-11, 170, sr.; Cade Harper, Frankfort Adena, 6-0, 170, jr.; Skyler Peters, Wellston, 5-10, 175, sr.; Punter—R.J. Perkins, Waverly, 6-1, 160, jr.


Offensive player of the year: Eddie Miller, Wheelersburg


Defensive player of the year: Camron Parsley, Wheelersburg


Coaches of the year: Rob Woodward, Wheelersburg; Cullen Homolka, Proctorville Fairland


Special Mention


Colt Taylor, Albany Alexander; Kyle Ratcliff, Williamsport Westfall; Schuyler Miller, Williamsport Westfall; Austin Bradley, Bidwell River Valley; Seann Roberts, Bidwell River Valley; Austin May, Wheelersburg; Christian Ellis, Wheelersburg; Gareth Bussa, Wheelersburg; Sam Hall, Wheelersburg; Alex Grashel, Portsmouth; Brandon Wedebrook, Portsmouth; Dylan Koons, West Portsmouth Portsmouth West; Jonathan Armistead, Chillicothe Zane Trace; Travis Abner, Chillicothe Southeastern; Cale Free, Frankfort Adena; Shawn Collier, Piketon; Tyler Dray, Waverly; D’Angelo Palladino, Ironton; Joe Bowling, Ironton; Ethan Baker, Ironton Rock Hill; Quinton Harris, Chesapeake; Gage Townson, South Point; Dylan Murphy, Proctorville Fairland; Jake Waldron, Wellston.


DIVISION VI


First Team


OFFENSE: Ends—Jeremy Warren, Nelsonville-York, 5-11, 170, sr.; Conor Markins, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-3, 185, sr.; Jordon Fisher, Oak Hill, 5-9, 150, sr.; Linemen—Cory Bradley, Lucasville Valley, 5-11, 195, sr.; Austen Pleasants, Coal Grove Dawson-Bryant, 6-4, 290, jr.; Quarterbacks—Tavian Miller, Belpre, 5-11, 175, soph.; Backs—Manny Tullius, Belpre, 5-9, 160, jr.; Delbert Crum, Stewart Federal Hocking, 6-0, 200, sr.; Nate Arnett, Lucasville Valley, 6-0, 205, sr.


DEFENSE: Linemen—Jay Elliott, Nelsonville-York, 6-0, 270, jr.; Hayden Dunn, Lucasville Valley, 6-4, 245, sr.; Alex Loop, Lucasville Valley, 5-10, 190, jr.; Nate Daniels, Crooksville, 6-0, 215, sr.; Joe Akers, Coal Grove Dawson-Bryant, 5-10, 200, jr.; Josh Williams, Oak Hill, 5-5, 145, sr.; Linebackers—D.J. Leftwich, Belpre, 5-11, 185, sr.; Noah Andrews, Nelsonville-York, 5-10, 180, fresh.; Peyton Seel, Stewart Federal Hocking, 6-1, 200, sr.; Dylan Love, Crooksville, 5-10, 170, sr.; Ty Slayton, Crooksville, 5-7, 170, sr.; Justin Dickens, Oak Hill, 6-5, 195, sr.; Mason Waugh, Oak Hill, 5-8, 195, sr.; Backs—Zach Shope, Lucasville Valley, 5-9, 160, sr.; Jonathon Harrison, Oak Hill, 5-8, 130, jr.; Punter—Bryan Rolfe, Lucasville Valley, 6-2, 165, soph.


Offensive player of the year: Nate Arnett, Lucasville Valley


Defensive player of the year: Justin Dickens, Oak Hill


Coach of the year: Darren Crabtree, Lucasville Valley


Special Mention


David Shoemaker, Chillicothe Huntington; Alex Mount, Nelsonville-York; Sean Elliott, Crooksville; Brandon Hosey, Crooksville; Dejon Bedgood, Belpre; Matt Hodge, Lucasville Valley; Ethan Clark-Holbrook, Lucasville Valley; D.J. Miller, Coal Grove Dawson-Bryant; Jesse Rigsby, Coal Grove Dawson-Bryant; Garrin Stiltner, Oak Hill; Griffen Jenkins, Oak Hill; Alfie Nichols, Stewart Federal Hocking.


DIVISION VII


First Team


OFFENSE: Ends—Hunter Johnson, Racine Southern, 5-10, 158, sr.; Austin Downs, Glouster Trimble, 6-0, 170, jr.; Linemen—Dakota Morgan, Bainbridge Paint Valley, 6-2, 210, sr.; C.J. Smith, Portsmouth Notre Dame, 6-4, 185, jr.; Tyler Gerald, Portsmouth Sciotoville, 6-5, 305, soph.; Micah Couch, Glouster Trimble, 6-5, 220, jr.; Ben Ferguson, Willow Wood Symmes Valley, 6-1, 240, sr.; Quarterbacks—Tristen Wolfe, Racine Southern, 6-1, 165, jr.; Konner Standley, Glouster Trimble, 5-10, 180, sr.; Garrett Sinift, Corning Miller, 5-9, 160, sr.; Backs—Tyler Barton, Racine Southern, 5-11, 181, sr.; Jacob White, Crown City South Gallia, 5-10, 221, sr.; Teagan McFadden, Bainbridge Paint Valley, 5-10, 180, soph.; Mark Clifford, Bainbridge Paint Valley, 6-0, 210, sr.; Tyler Rowe, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 230, sr.; All-Purpose—Dakota Smith, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 180, sr.; Ethan Spurlock, Crown City South Gallia, 6-0, 210, sr.; Kicker—Jordan Franklin, Manchester, 6-2, 240, jr.


DEFENSE: Linemen—Roger Bunce, Reedsville Eastern, 6-3, 263, sr.; Daniel Ogg, Portsmouth Notre Dame, 6-4, 230, sr.; Jon Stevens, Glouster Trimble, 5-10, 230, sr.; Tanner Koons, Glouster Trimble, 6-4, 280, jr.; Tyler Celeski, Willow Wood Symmes Valley, 5-9, 240, sr.; Daniel Brinker, Manchester, 6-2, 195, sr.; Linebackers—Paul Ramthun, Racine Southern, 5-10, 156, jr.; Nate Yoakum, Bainbridge Paint Valley, 6-0, 185, sr.; Austin Lang, Waterford, 5-6, 145, sr.; Jack Kayser, Portsmouth Notre Dame, 6-0, 180, sr.; Jacob Koons, Glouster Trimble, 6-2, 200, sr.; Terry Simerly, Glouster Trimble, 5-4, 150, jr.; Tyler Dement, Willow Wood Symmes Valley, 6-0, 200, soph.; Cole Hensley, Manchester, 5-10, 185, sr.; Backs—Zac Beegle, Racine Southern, 5-10, 165, sr.; Brayden Greer, Crown City South Gallia, 5-7, 135, jr.; Jared Northup, Crown City South Gallia, 5-9, 145, sr.; Corey Freeman, Bainbridge Paint Valley, 5-8, 165, jr.; Jordan Freeman, Manchester, 6-0, 170, soph.; Punter—Ryan Billingsley, Racine Southern, 5-10, 255, jr.


Offensive player of the year: Konner Standley, Glouster Trimble


Defensive player of the year: Jacob Koons, Glouster Trimble


Coaches of the year: Phil Faires, Glouster Trimble; Kyle Wickline, Racine Southern


Special Mention


Brandon Grueser, Racine Southern; Trenton Deem, Racine Southern; Seth Carpenter, Crown City South Gallia, Landon Hutchinson, Crown City South Gallia; Ross Keller, Reedsville Eastern; Anthony McFadden, Bainbridge Paint Valley; Mason McCloy, Bainbridge Paint Valley; Tyler McCutcheon, Waterford; Rome Tovine, Portsmouth Notre Dame; Will Toleman, Portsmouth Notre Dame; Akia Brown, Portmouth Sciotoville; Levi Mollett, Franklin Furnace Green; Alex Otworth, Franklin Furnace Green; Justice Jenkins, Glouster Trimble; Stephen McGrath, Corning Miller; Derek Mingee, Manchester.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Pomeroy Gas Prices provided by GasBuddy.com