Last updated: June 25. 2014 5:24PM - 755 Views
Staff Report TDSnews@civitasmedia.com



Story Tools:

Font Size:

Social Media:

RACINE — The Southern High School awards assembly was held recently.


The award winners are listed below:


The winner of the FFA Scholastic Award is Lacey Hupp.


The winners of the Keys Awards are Jason Warner, Zac Beegle, Trenton Deem, Jacob Dixon, Scott Dowell, Chandler Drummer, Celestia Hendrix, Baylee Hupp, Dylan Matson, Joyce Weddle and Aaron Payne.


The winners of the Agribusiness Productions Systems Concentrators Awards are Trenton Deem, Dylan Matson, Joyce Weddle, Caitlyn Holter, Bradley McCoy, AJ Roush, Tanner Roush, Ciarra Vancooney and Gage Smith.


The winner of the Outstanding Senior Award is Jacob Dixon.


The winners of the Home Economics Awards are Amy Bennett and Ciera Marcinko.


The winner of the Science Key Award is Wyatt Jarrell.


The winner of the Holzer Clinic Science Award is Wyatt Jarrell.


The winners of the AP Science Award are Riley Beegle and Ryan Daugherty.


The winners of the Honors Physics Awards are Darien Diddle, Brandon Greuser, Rowan Holsinger and Wyatt Jarrell.


The winner of the English Award is Chris Yeater.


The winner of the Spanish Award is Nathan Leamond.


The winners of the Mathematics Awards are Lacey Hupp and Taylor McNickle.


The winner of the Work Study Award is Cameron Harmon.


The winners of the Keys/Seniors Awards are Shyanne Harper, Ryan Daugherty, Brandon Grueser, Jamie O’Brien, Sarah Eakins, Drewlyn Lemley, Damon Ledford, Allison Taylor, Rowan Holsinger and Nathan Leamond.


The winner of the John Philip Sousa Award is Nathan Leamond.


The winners of the Citizenship Awards are Wyatt Jarrell and Jamie O’Brien.


The winner of the Activities Award is Sarah Lawrence.


The winners of the National Honor Society Awards are Darien Diddle, Ryan Daugherty, Brandon Grueser, Jamie O’Brien, Lacey Hupp, Katie Jenkins, Sarah Lawrence, Nathan Leamond and Chris Yeater.


The winner of the Honors Diploma is Darien Diddle.


The Honorarians are Darien Diddle, Sarah Lawrence, Nathan Leamond, Ryan Daugherty, Lacey Hupp, Chris Yeater, Brandon Grueser, Jamie O’Brien, Amy Bennett and Katie Jenkins.


The Salutatorian is Sarah Lawrence.


The Valedictorian is Darien Diddle.


The winners of the OHSAA Sportsmanship Awards are Jordan Huddleston and Wyatt Jarrell.


The Larry R. Morrison Female Athlete of the Year is Jordan Huddleston.


The Larry R. Morrison Male Athlete of the Year is Trenton Deem.


The winners of the Quiz Bowl Awards are Chris Yeater and Nathan Leamond.


The winners of the Reconnecting Youth Scholarships — worth $400 each — are Jordan Huddleston, Ciera Marcinko, Wyatt Jarrell, Trenton Deem and Taylor McNickle.


The winners of the Chase Roush Scholarship — worth $1,000 each — are Fallon Roush, Joyce Weddle, Ciera Marcinko, Trenton Deem and Taylor McNickle.


The winner of the Class of 1984 Scholarship is Beth Hart.


The winners of the Class of 1964 Scholarships are Cameron Harmon, Katie Jenkins, Jamie O’Brien and Casey Pickens.


The winner of the Susan G. Park Scholarship — worth $350 — is Taylor McNickle.


The winners of the Edison Brace Memorial Scholarship are Kathryn Hart, Wyatt Jarrell and Cameron Harmon.


The winners of the Clarence and Ruth Bradford Memorial Scholarships are Kathryn Hart and Jamie O’Brien.


The winners of the Jim Adams Memorial Scholarships are Kathryn Hart and Chris Yeater.


The winners of the David B. Sayre Memorial Scholarships are Kathryn Hart and Jamie O’Brien.


The winners of the Leo and Helen Hill Memorial Scholarships are Kathryn Hart and Lacey Hupp.


The winners of the Racine Area Community Organization Scholarships are Kathryn Hart, Lacey Hupp, Nathan Leamond, Casey Pickens, Wyatt Jarrell, Brandon Grueser, Katie Jenkins, Chris Yeater, Taylor McNickle, Jamie O’Brien, Joyce Weddle and Jordan Huddleston.


The winners of the Cruisin’ Saturday Night Car Show Scholarships are Kathryn Hart, Wyatt Jarrell and Celestia Hendrix.


The winners of the Jean Alkire Memorial Scholarships are Kathryn Hart and Jamie O’Brien.


The winners of the Anderson and Eleanor Owens Educational Scholarships are Kathryn Hart and Celestia Hendrix.


The winners of the Racine Enginuity Scholarships are Kathryn Hart and Taylor McNickle.


The winners of the Vinas Lee Educational Scholarships — worth $1,000 each — are Jamie O’Brien and Taylor McNickle.


The winners of the Racine Party in the Park Scholarships are Maxine Rose and Lacey Hupp.


The winners of the Post 602 American Legion Scholarships are Denny Evans and Zac Beegle.


The winners of the Ohio River Producers Scholarships are Joyce Weddle ($250), Trenton Deem ($500) and Jason Warner ($750).


The winner of the American Red Cross Scholarship — worth $250 — is Ryan Daugherty.


The winners of the John Gray Memorial Scholarships — worth $250 each — are Kody Wolfe, Brenda Gray, Joe Smith, Joyce Weddle, Ciera Marcinko, Casey Pickens and Wyatt Jarrell.


The winner of the FFA Scholarship honoring 1949 graduate Howard R. Ervin Sr. — worth $500 — is Baylee Hupp.


The winner of the Howard R. Ervin Sr. Alumni Scholarship — worth $1,000 — is Lacey Hupp.


The winner of the Southern Local Education Association Scholarship — worth $500 — is Amy Bennett.


The winners of the Helen Coast Hayes Memorial Scholarships — worth $500 — are Sarah Lawrence, Nathan Leamond and Joyce Weddle.


The winner of the Wayne Roush Memorial Scholarship — worth $500 — is Lacey Hupp.


The winners of the George M. Sayre Memorial Scholarships — worth $500 each — are Taylor McNickle and Jamie O’Brien.


The winner of the Dave Diles Memorial Scholarship — worth $250 — is Wyatt Jarrell.


The winners of the Edith Jividen Memorial Scholarships — worth $500 each — are Brandon Grueser and Trenton Deem.


The winner of the Hilton “Fooze” Wolfe Jr. Scholarship — worth $500 — is Celestia Hendrix.


The winner of the Amp Ohio Scholarship —worth $500 —is Darien Diddle.


The Manasseh Cutler Scholar Award Finalist is Lacey Hupp.


The winners of the Dill Arnold Cutler Scholarship courtesy of Ohio University are Casey Pickens, Jamie O’Brien, Katie Jenkins, Nathan Leamond, Ryan Daugherty and Taylor McNickle.


The winners of the Ohio Signature Awards University Awards are Nathan Leamond and Taylor McNickle.


The winner of the Ohio University Robert and Jean Morton Sesquicentennial Scholarship is Ryan Daugherty.


Darien Diddle is the winner of the OVEC-Kyger Creek Science Scholarship worth $350, The Maude Sellards Scholarship for $350 and the Franklin B. Walter All-Scholastic Award.


Sarah Lawrence is the winner of the Chester Alumni Association Scholarship, worth $500, the University of Toledo Honors Award, worth $7,500, the Ohio Valley Bank 4-H Scholarship, worth $3,000 and the Ohio Elks Association Education Fund Grant, worth $1,000.


Nathan Leamond is the winner of the OHIO Achievement Award, worth $1,000.


Cameron Harmon is the winner of the Class of 1964 Scholarship, worth $500.


Joyce Weddle is the winner of the Ohio Elks Association Education Fund Grant, worth $1,000, and the Ohio Rivers Producers Award, worth $250.


Jamie O’Brien is the winner of the Class of 1964 Scholarship, worth $500.


Casey Pickens is the winner of the Class of 1964 Scholarship, worth $500.


Lacey Hupp is the winner of the Middleport Alumni Scholarship, worth $1,000, and is a nominee of the Manasseh Cutler Scholar Award.


Jordan Huddleston is the winner of the Rio Grande Community College 2-Year Full Tuition Scholarship and the Mill-Wright Local Union 1755 Scholarship, worth $1,250.


Amy Bennett is the winner of the Southern Local Education Association Scholarship, worth $500.

Comments
comments powered by Disqus


Featured Businesses


Poll



Info Minute